איך לבחור את סוג הכתרים לשיניים?

כתר לשן, הוא סוג של שיקום שיניים המכסה או עוטף לחלוטין שן או השתלת שיניים. כתרים נדרשים לרוב כאשר חלל גדול מאיים על בריאות השן המתמשכת. בדרך כלל הם קשורים לשן באמצעות מלט שיניים. המומחים של גל שן מסבירים כי ניתן ליצור כתרים מחומרים רבים, אשר בדרך כלל מפיקים בשיטות עקיפות. כתרים משמשים לרוב לשיפור חוזק או מראה השיניים. הכתר מועיל לבירור לבריאות השיניים, אך ההליך והחומרים יכולים להיות יקרים יחסית.

השיטה הנפוצה ביותר להכתרת שן 

השיטה הנפוצה ביותר להכתרת שן כוללת שימוש בהתרשמות של רופא שיניים של שימוש בשן מוכנה על ידי רופא שיניים. לאחר מכן ניתן להכניס את כתרים לשיניים בתיאום ובהתאמה לשאר השיניים לפי תבנית הפה. שימוש בשיטה עקיפה זו של שיקום שיניים מאפשרת שימוש בחומרים משקמים חזקים הדורשים שיטות ייצור הדורשות זמן רב כמו כן דורשות חום אינטנסיבי, כמו שיטות  ליציקת מתכת או יצירת חרסינה שלא ניתן היה להזיזה ולשבור אותה בתוך הפה. 

ככל שהתפתחו מדעי הטכנולוגיה והחומרים החדשים, המחשבים הופכים לחלק יותר ויותר משמעותי בייצור הכתר, כמו למשל ברפואת שיניים שלCAD / CAM.

כתרים משמשים לאחת מהאופציות:

 • החלפת כתרים קיימים שנכשלו
 • שחזור של צורתן, תפקודן ומראן של שיניים שבורות, שחוקות או שבורות בצורה קשה, כאשר צורות שחזור פשוטות יותר (למינייט למשל) אינן מתאימות או שנמצאו כישלונות קליניים.
 • שיפור האסתטיקה של שיניים שלא ניתן לתקן באמצעות פרוצדרות קוסמטיות ו תהליכים משקמים פשוטים יותר.
 • שימור היציבות המבנית והפחתת הסיכון לשברים בשיניים משוחזרות בהרחבה כולל אלה שטופלו באופן אנדודונטי.
 • שיחזור החלק הגלוי של השתלת שיניים קודמת.

שלבים קליניים של טיפול כתר שיניים

 1. הערכה
 2. בחירה בשיקום
 3. הכנת שיניים
 4. בנייה והתאמה לשיקום זמני
 5. הכנת שיניים בהתאם לזו של השיקום הזמני
 6. התאמה לשיקום מוחלט והרכבה על הלסת
 7. סקירה ובדיקת התאמה חוזרת וסופית

סוגי כתרים

 • כתרים מלאים
 • כתר 3/4 ו- 7/8

חומרים לשימוש

 • מתכת
 • כתרי מתכת-קרמיקה
 • כתרי קרמיקה מלאים

אהבתם את המאמר? שתפו אותו בין חברים

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אותכם?

אטליז

אטליז הוא מקום שבו מוכרים בשר, אך בניגוד למקומות אחרים שבהם רוכשים בשר באריזות סגורות, באטליז עצמו גם מעבדים את הבשר וחותכים אותו על פי

קרא עוד »

3 חנויות בוטיק אורגניות

תעשיית המזון האורגני גדלה ב-3 מיליארד דולר תוך חמש שנים בלבד, לפי דו"ח של Packaged Facts, חברת מחקרי שוק עצמאית המתמחה במוצרים טבעיים ואורגניים. הדו"ח

קרא עוד »

משלוחים

עוגה היא פינוק טעים שניתן ליהנות ממנו לכל אירוע, מימי הולדת ועד חתונות. אמנם עוגה שנרכשה בחנות יכולה להיות נוחה, אבל אין כמו עוגה ביתית.

קרא עוד »