הקשר בין אכילה סלקטיבית לאוטיזם

אחד מהמאפיינים הנפוצים בקרב ילדים עם אוטיזם הוא בררנות יתר בכל הנוגע למזון ואכילה. לכן נשאלת השאלה – האם שינוי בתזונה מביא לשיפור בתסמינים.

הרגישות הגבוהה שבהם באה לידי ביטוי גם בחלל הפה וחוש הטעם והמישוש וחלקם עשויים לפתח התנהגות כפייתית או סלידה ממזונות שונים. ההפרעה באה לידי ביטוי בדרכים שונות,  כגון הפרדה של סוגי מזון לפי צבע, הימנעות מאכילת מזונות ומרקמים מסוימים או הסכמה למאכלים במרקם ספציפי בלבד, אכילת דברים שאינם מיועדים למאכל, מנהגים טקסיים סביב הארוחה, הימנעות מאכילה בסכו"ם, אכילה מופרזת ואי הרגשת שובע, אכילה לא מסודרת או עקבית, או חוסר בתיאבון.

אצל חלק מהילדים הסובלים מאוטיזם ישנן בעיות פיזיולוגיות שעשויות להשפיע גם כן על הפרעות האכילה, כגון אלרגיות, מחלות שונות במערכת העיכול, כמו: מעי חדיר, ריפלוקס ועוד.

עוד גורם שיכול להשפיע על התנהגות אכילה בקרב ילדים עם אוטיזם הוא קשיי התקשורת, שכן רבים מהם אינם יכולים להתבטא וליידע על כך שהם רעבים או שבעים, סולדים ממזון מסוים או מעדיפים מזון אחר.

הפרעות אכילה אלו,  במידה והן מתרחשות למשך זמן, עלולות לגרום למחסור בויטמינים ומינרלים חשובים וכן לירידה בצפיפות העצם, לתת משקל ולבעיות בריאותיות נוספות ולכן נמצא קשר בין מגנזיום ואוטיזם.

כיצד ניתן לטפל בהפרעה?

אנשי מקצוע רבים מציעים טיפול בהפרעות אכילה בקרב ילדים עם אוטיזם. חלקם דיאטנים, חלקם אנשי מקצוע מתחום הרפואה, מדריכי הורים ועוד.

בכל מקרה מומלץ להיאזר בהרבה סבלנות. רבים מבעלי המקצוע ממליצים לחשוף את הילד למאכלים חדשים בגיל כמה שיותר מוקדם, לדוגמה – אפשר לצרף תפוח לכל ארוחה, תוך שיתוף הילד בנטילת הפרי ובשטיפתו. את התפוח ניתן לחתוך ולהניח חתיכה אחת על צלחת הילד ומארוחה לארוחה להוסיף חתיכות נוספות.

אחת ההמלצות היא חשיפת הילד למזונות חדשים תוך משחק ופעילות חווייתית. באמצעות המשחק וההנאה מרגישים הילדים בטוחים יותר ומגלים יותר הסכמה לגעת ולטעום מאכלים חדשים.

בנוסף להמלצות אלו, ישנם טיפולים המציעים הקלה או שיפור משמעותי בתסמיני אוטיזם כמו גם בהפרעת האכילה, כגון תרופה חדשנית לאוטיזם שנקרא טיפול C.A.T המטפל בחוסרים קיימים במערכת, ועל ידי כך מתקן תהליכים מטבוליים לקויים בגוף.

 

 

 

אהבתם את המאמר? שתפו אותו בין חברים

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אותכם?